IndeksIndeks  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

Share | 
 

 Mołdawia się wita

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
AutorWiadomość
Mołdawia

avatar

Imię i nazwisko : Iurie Postan
Liczba postów : 47
Join date : 14/02/2016

PisanieTemat: Mołdawia się wita   Nie Lut 14, 2016 12:16 am

[You must be registered and logged in to see this image.]

Nazwa: Mołdawia (Republika Mołdawii, Republica Moldova)

Imię i nazwisko: Iurie Postan

Data urodzin: 27 sierpnia - ogłoszenie niepodległości od ZSRR.

Ludzki wiek: 10 lat

Prawdziwy wiek: około 650 lat

Wygląd: Iurie jest małym chłopcem, mierzącym sobie jakieś 130 cm. Jest to dziwne, patrząc na to jak długo istnieje Mołdawia. Cóż, Hima zjebał, Mołdawia od zawsze ulegała czyimś wpływom, rzadko działał samodzielnie, a do tego parę razy zdarzyło mu się zniknąć z mapy. Nie mówiąc już o tym, że Mołdawia jest bardzo zacofana i jest najbiedniejszym krajem w Europie. Te wszystkie czynniki przyczyniły się do faktu, że Iurie został uwięziony w ciele dziecka. Ma krótko ścięte włosy w kolorze ciemnego brązu, po obu stronach głowy odstają mu kosmyki, które wyglądają trochę jakby chłopiec miał dwie kitki. Jego oczy są koloru bursztynowego. Co się rzuca w oczy w jego wyglądzie to kły, które widać gdy otworzy buzię. Ma również bladą cerę. Na pewno kojarzy się z małym wampirkiem, czym przypomina brata. Czy jednak faktycznie nim jest? Iurie zawsze się śmieje gdy ktoś go o to pyta. Oczywiście, że nie. Personifikacja kraju nie może być wampirem, bo wampiry to umarlaki, a on z całą pewnością żyje.
Jeśli chodzi o ubiór to ciężko mówić o czymś wyszukanym. Iurie zawsze chodzi w przydużych, połatanych płaszczach, które zdają się być wyciągnięte ze śmietnika. Podobno nic nie nosi pod owymi płaszczami. Od czasu do czasu można zobaczyć na jego stopach buty, które również wydają się być nieco za duże na niego. Na głowie nosi malutki kapelusik, dokładnie taki jak ma Rumunia.

Charakter: Iurie na co dzień jest wesołym i roześmianym dzieckiem co zapewne wydaje się dziwne, patrząc na jego ciężką sytuację. Jest też bardzo pracowity i kiedy trzeba poważnieje. Zrobi wszystko by jego kraj się rozwijał, przyjmie każdą pomoc. Niestety czasem myli pomoc z chęcią wykorzystania go i przez to ulega różnym wpływom. Łatwo nim manipulować, jest naiwny jak dziecko, którym z wyglądu jest. Cieszy się z każdej drobnostki, a najbardziej  kiedy dostaje coś dobrego do jedzenia za darmo. Chłopiec czasem chodzi głodny choć raczej stara się dobrze odżywiać. Nie zawsze jednak ma skąd wziąć jedzenie. Poza tym będąc biednym i doświadczonym przez los jest gotów podzielić się z innymi każdym okruszkiem jaki wpadnie w jego łapki. Jest też bardzo oszczędny i dopóki ubranie można pocerować to będzie je nosił. Nie ma potrzeby ciągłego wymieniania ubrań, więc nie będzie niczym dziwnym jeśli przez cały rok będziemy go widywać w jednym i tym samym płaszczu.
Mocno zależny od Rumuna, zawsze szuka jego wsparcia i towarzystwa. Zdarza mu się płakać kiedy nie może się z nim spotkać. W towarzystwie dorosłych wybiera sobie osobę, której będzie się trzymał. Nieświadomie szuka kogoś kto by nim pokierował.
Dzieciak ma za sobą wiele ciężkich chwil. Walki, znikanie z mapy, usługiwanie innym. Dlatego niełatwo teraz sprawić by czegoś lub kogoś się przestraszył. Zbyt wiele już widział aby jakaś drobnostka była w stanie zrobić na nim wrażenie. Pogróżki nie zmuszą go do posłuszeństwa. Chyba, że dotyczą kogoś mu bliskiego. Iurie również nie boi się strasznych opowieści, a przynajmniej większości z nich. Lubi natomiast ich słuchać i patrzeć jak inni się boją. Kiedy już przestraszy się jakiejś historii to porządnie. Wtedy zasypia przy zapalonym świetle lub zagląda pod łóżko by upewnić się, że nic tam nie ma.
Iurie bardzo pragnie przyłączyć się do Unii Europejskiej, ale jednocześnie nie chciałby zrywać kontaktów z Rosją. Nie jest w stanie zdecydować się na jedną z dwóch rzeczy co stwarza w nim wewnętrzne rozdarcie. Po ostatnich skandalach i pogorszeniu sytuacji w jego małym państewku, chłopak również zaczyna rozważać zjednoczenie z Rumunią.

Relacje:

Rumunia - Braciak, którego Iurie z wyglądu nieco przypomina. Ogólnie sytuacja między nimi jest dosyć skomplikowana gdyż Rumun założył sobie państwo na jego dawnych ziemiach. Niby powinien nie lubić chłopaka z tego powodu, ale Rumun przejawia względem niego ogromną opiekuńczość. Nie mówiąc o wspieraniu jego malutkiego kraju na wszelkie sposoby. Iurie uwielbia spędzać czas w jego towarzystwie i zawracać mu głowę. Nie miałby nic przeciwko zjednoczeniu ich krajów gdyby to on pozostał głównym i całe terytorium byłoby Mołdawią, tak jak dawniej.

Transylwania - Ona to w sumie od Węgierki, nie? Chwilkę była z nim i Rumunem w unii, ale ta szybko się rozpadła. W sumie to Iurie kojarzy, że mają wspólne korzenie, ale ciężko mu określić kim właściwie jest dziewczyna dla niego. Dla słodyczy jednak uśmiechnie się do niej.

Bułgaria - poza zwykłą polityką łączy ich Rumunia. Dla Iurie to brat, a dla Bułgarii najlepszy przyjaciel. Sporo czasu więc spędzają we trójkę. Chłopiec lubi tego mężczyznę choć bywa zazdrosny gdy Vasile spędza z owym więcej czasu niż z nim.

Rosja - praktycznie to dzięki niemu Iurie nadal żyje (albo raczej dzięki niemu narodził się Rumun, bo gdyby nie podbicie Bessrabii to po protu Mołdawia zmieniłaby nazwę na Rumunia). Chłopiec przez długi czas żył pod jego butem. Później to Rusek oddał mu Bessrabię we władanie i pozwolił mu na bycie niepodległym. Iurie trochę boi się tego wielkiego mężczyzny i stara się go nie urazić niczym. Obecnie łączą ich silne relacje choć chłopiec jest zły na Ivana za wspieranie Naddniestrza, które jest przecież integralną częścią Mołdawii.

Ukraina - Ukraińcy są najliczniejszą grupą etniczną w Mołdawii, tuż za rodzimymi Mołdawianami. Relacje tych dwóch państw sięgają aż do XVII wieku kiedy to mołdawski władca przejął na jakiś czas kontrolę w "tureckiej Ukrainie". Ukrainka sprzedaje elektryczność po bardzo niskich cenach, a kiedy Rusek zbanował transport mołdawskiego wina do swojego kraju, Ukraina otworzyła swój rynek na nie. Chłopiec lubi tą kobietę, jest niezwykle miła i uprzejma.

Węgry - jak narodził się Mołdaw? Otóż pierwszy władca kraju, Bogdan I, uszedł na ziemie obecnej Bukowiny, pokonał tamtejszych królów węgierskich i utworzył samodzielny organizm polityczny. Bo nie ma to jak komuś ukraść kawałek ziemi, prawda? Relacje między tą dwójką często zmieniały się na przestrzeni wieków. Raz były dobre, raz złe. Raz współpracowali, raz bili się. Obecnie Iurie osobiście nie ma nic do Erzsebet, ale nie przepada za nią, bo ta wiecznie kłóci się z jego bratem.

Niemcy - jako jeden z pierwszych uznał niepodległość Mołdawii, wspiera również kraj w dążeniach do dołączenia do Unii Europejskiej. Jest to jeden z najważniejszych partnerów zachodnich Mołdawii. Kilka wielkich firm niemieckich ma swoje placówki w Mołdawii. Iurie troszkę niepewnie czuje się w jego pobliżu gdyż Ludwig jest niezwykle surowy i poważny.

Austria - niby taki elegancik, niby arystokrata. Ale kawałek ziemi to Mołdawowi kiedyś ukradł, złodziej jeden. Iurie długo nie lubił tego mężczyzny jednak to się zmieniło za sprawą pieniążków. Obecnie Austria wkłada bardzo dużo pieniędzy w Mołdawię, a handel między tą dwójką jest mocno rozwinięty. Być może dlatego, jeśli tylko jest możliwość, chłopiec kręci się koło Rodericha. A nóż widelec dostanie parę groszy na coś?

Polska - Tu również bywało różnie, podobnie do Węgier. Raz współpracowali, raz bili się. Sytuacja często się zmieniała. Obecnie te dwa kraje mają bardzo przyjazne stosunki, a Polak wspiera chłopca w jego drodze do Unii Europejskiej. Ekonomia między nimi jest silnie rozwinięta i wymiana handlowa stoi na wysokim poziomie. Feliks nie uznał Naddniestrza co również dało dodatkowy powód chłopcu do polubienia tego blondyna.

Dania - współpraca polega głównie na tym, że Dania prowadzi programy mające na celu zlikwidowanie handlu ludźmi oraz przestrzeganie praw człowieka w Mołdawii. Wspiera finansowo program mający na celu usunięcie broni i amunicji ruskiej z terenów Dniestru, a także wraz ze Szwecją wkłada sporo pieniędzy na odbudowanie infrastruktury Mołdawii, która została poważnie zniszczona w 2009 roku. Duńczyk jest jak duże dziecko i zapewne dlatego Iurie bardzo lubi jego towarzystwo. Mężczyzna wydaje mu się niesamowicie zabawny.

Izreal - relacje między tą dwójką są niezwykle przyjazne, oparte na obustronnej pomocy. Wysiłki tej dwójki koncentrują się głównie na realizacji osiągniętych porozumień o współpracy w dziedzinie gospodarki, medycyny, przemysłu, rolnictwa, spraw społecznych i kulturowych. W wielu artykułach ich relacje są określane jako "friendly and warm". Izraelczycy pochodzący z Mołdawii są wysoko cenieni w Izraelu jako wykwalifikowani specjaliści. Są oni wykorzystywani w różnych sferach gospodarki Izraela, sektora publicznego i sztuki. Niektórzy z nich uzyskują doskonałe wyniki, a obecnie są dobrze znani w Izraelu i za granicą. Wielu z nich nawet przywróciło swoje obywatelstwo Mołdawii. Około 200 tysięcy obywateli izraelskich ma związek z Mołdawią w ten lub inny sposób - przez ich małżonków, rodziców, dziadków, lub byli po prostu urodzeni w Mołdawii. Nawet założyciel i pierwszy burmistrz Tel Awiwu, Pan Meir Dizengoff, który przyjechał do Izraela pod koniec 19 wieku, urodził się w regionie Orhei Mołdowy. To samo odnosi się do malarzy Nahum Gutman i Moisey Gamburg, kompozytor Samuel Cohen pamiętany za jego aranżację izraelskiego Hymnu Narodowego, Hatikvah, Icchak Korn założyciel Światowej Federacji Żydów besarabskich i "Beit Bassarabia" w Tel Awiwie.
Ową relację spokojnie można nazwać przyjaźnią i to bardzo silną. Mołdaw czuje pewną więź z Izraelem i zawsze stara się go bronić.
(Dla zainteresowanych: [You must be registered and logged in to see this link.] )

Grecja - w Mołdawii znajduje się wielu greckich obywateli, którzy zostali wyrzuceni ze swojego kraju ze względu na komunistyczne zapędy. Obecnie język grecki cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem w Mołdawii i trzy największe instytucje edukacyjne w tym kraju oferują lekcje owego języka. Grecki minister edukacji wysyła do Mołdawii materiały przydatne do nauki. Sam Iurie jest trochę zaciekawiony owym językiem i czasem zajrzy do tych materiałów. Wobec Heraklesa jest raczej neutralnie nastawiony.

Naddniestrze - rodzeństwo. Głupie rodzeństwo, które sobie ubzdurało, że będzie mieć własne państwo. Na szczęście nie jest uznawane na arenie międzynarodowej, więc o odłączenie Iurie nie musi aż tak się martwić. Nie podoba mu się wsparcie dla Naddniestrza ze strony Rosji. Sytuacja między nimi jest mocno napięta.

Francja - jeden z głównych inwestorów. Wiele firm francuskich inwestuje w Mołdawii. Orange S.A. kieruje siecią Orange Moldova. Tak samo Société Générale z Mobias Banca. Istnieje również wiele zagranicznych firm z branży IT w Kiszyniowie. Chłopiec lubi Francisa i chętnie przebywa w jego towarzystwie.

Turcja - za czasów Imperium Osmańskiego Mołdawek znajdował się pod jego butem. Bronił się rękoma i nogami przed tym, ale niestety Imperium było silniejsze i w końcu musiał mu ulec. Może i miał sporo swobody, ale dla jego kraju w większości to był ciężki okres, władcy ciągle się zmieniali i ciężko było wszystko ustabilizować. W końcu jednak Rosja uwolnił go z rąk Osmana. Obecnie łączą ich pozytywne relacje, szczególnie przez autonomiczne Terytorium Gagauzji. Gagauzjanie są uważani za ludność pochodzenia tureckiego. Obecnie Iurie ma neutralne nastawienie do tego mężczyzny, uwielbia jego słodycze.

USA - Alfred daje mu kupę kasy i pomaga zwalczać korupcję. A jak ktoś daje kasę to trzeba go lubić.

Japonia - Od 2000 roku w Mołdawii Japonia realizuje program dotacji na poprawę rolnictwa i hodowli prywatnej. Poza tym koncentruje się też na wsparciu szpitali oraz pomocy matkom i dzieciom. Przekazuje również pieniądze na zwiększenie produkcji żywności, z którą jest spory problem w Mołdawii. Kiku również utworzył program umożliwiający w jego kraju szkolenie mołdawskich ekspertów i podwyższanie poziomu ich wykształcenia. Kiku jest trochę nudny, zdecydowanie zbyt cichy i spokojny.

Kanada - Poprzez swoją ambasadę w Bukareszcie, Kanada uczestniczy w projektach mających na celu wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego i przestrzegania praw człowieka w Mołdawii, wspieranie, na przykład, corocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Praw Człowieka w Kiszyniowie w Mołdawii. Mołdawia niedawno został dodany do listy kwalifikujących się krajów Funduszu Kanady inicjatyw lokalnych (CFLi) , który finansuje projekty opracowane przez społeczeństwo obywatelskie. Mołdawia wdrożyła plan działania na trzy lata w ramach europejskiej polityki sąsiedztwa (EPS) i aspiruje do członkostwa w Unii Europejskiej (UE). Integracja Mołdawii do wspólnoty euroatlantyckiej jest w interesie Kanady gdyż przyczyni się bezpośrednio do bezpieczeństwa i stabilności w regionie.  Kanada? Że kto? Iurie lubi ten kraj, ale personifikacji raczej nie miał okazji spotkać *albo jak większość po prostu go nie widzi*.

Szwajcaria - W kwietniu 1992 roku szwajcarski instytut wojskowy w Moskwie powiedział, że Szwajcaria ma na celu stworzenie powiązań między Szwajcarią oraz mołdawskimi instytucjami wojskowymi i pomagać Mołdawii w zakresie wzmacniania zdolności obronnych. W październiku 2006 roku, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Szwajcarii do Mołdawii Christian Fessler stwierdził, że Szwajcaria wspiera europejskie wysiłki integracyjne Mołdawii, oraz ma nadzieję na pokojowe rozwiązanie konfliktu w Naddniestrzu. Szwajcarska Agencja Rozwoju i Współpracy (SDC) działa w Mołdawii od 2000 roku, zapewniając pomoc humanitarną. W czerwcu 2003 roku szwajcarski parlamentarzysta Ruth-Gaby Vermot-Mangold przedstawił raport na temat handlu narządami do Rady Europy, w tym dowody zebrane w Mołdawii. Skłoniło to władze szwajcarskie do rozważenia nowego prawodawstwa, aby zapobiec nadużyciom dawstwa organów. Iurie boi się tego mężczyzny pomimo jego "neutralnego" nastawienia, ale stara się tego zbytnio nie okazywać.

Holandia - Holandia ma dobre stosunki polityczne z Republiką Mołdowy i tam jest głównym inwestorem zagranicznym.  Holandia reprezentuje Mołdawię w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (MFW) i Banku Światowego. W związku z tym, władze finansowe i monetarne obu krajów ściśle ze sobą współpracują. Holenderskie Ministerstwo Finansów zapewnia pomoc techniczną, na przykład, planowania i odpowiedzialności finansowej. Holenderskie firmy są aktywne w hodowli i przetwórstwie mięsnym, rolnictwie i przemyśle tkanin, a niektóre pomagają w rozwoju portu w Giurgiuleşti. Poza programami gospodarczymi w Holandii prowadzi się również szereg programów edukacyjnych dla Mołdawii. Poprzez Netherlands Fellowship Program Mołdawianie mogą ubiegać się o stypendium w celu odbycia studiów w Holandii.

Macedonia - Rząd Macedonii zdecydował się wesprzeć Mołdawię poprzez wysyłanie im jedzenia dla rodzin z dziećmi gdyż te są przyszłością państwa. Uważa, że Mołdawia i Macedonia zawsze będą przyjaciółmi i Macedonia zawsze będzie starać się wspierać ten malutki kraj.

Hiszpania - W 2008 roku hiszpański rząd wskazał, że 12,582 obywateli Mołdowy jest legalnie zatrudnionych tam. Hiszpania jest znaczącym inwestorem w Mołdawii przez Unión Fenosa, która jest właścicielem trzech z pięciu spółek dystrybucji energii w Mołdawii.

Ciekawostki:
- Obszar Mołdawii podzielony jest na 32 regiony oraz 5 miast wydzielonych. Poza tym w jej skład wchodzi terytorium autonomiczne – Gagauzja oraz Naddniestrza – obszar, który po wojnie w latach 90. XX wieku ogłosił secesję i gdzie nie jest sprawowana władza konstytucyjna z Kiszyniowa.
- Klimat umiarkowany kontynentalny, na południu suchy, ze stosunkowo łagodną zimą i długim gorącym latem. Średnia temperatura w styczniu od –5 °C na północy do –3 °C na południu, w lipcu odpowiednio 19 °C i 22 °C (w Kiszyniowie absolutne minimum –30 °C, maksimum 39 °C).
- To najbiedniejszy kraj w Europie, jest słabo rozwinięty, silnie uzależniony od importu paliw i surowców. W 1994 rolnictwo i leśnictwo dostarczyło 42% produktu narodowego netto, przemysł i budownictwo – 38%, dochód narodowy na 1 mieszkańca wyniósł 1260 dolarów. Szacuje się, że 90% społeczeństwa żyje poniżej minimum egzystencji.
- Na podstawie spisu powszechnego z 2004 roku 75,8% mieszkańców stanowią Mołdawianie, 8,4% Ukraińcy, 5,8% Rosjanie, 4,4% Gagauzi, 2% Rumuni, 1,9% Bułgarzy.
- Spadek liczby ludności spowodowany jest zarówno emigracją ludności ukraińskiej i rosyjskiej, która poza Naddniestrzem zamieszkuje głównie duże miasta, jak i emigracją zarobkową etnicznych Mołdawian. Wzrost odsetka osób deklarujących się jako Mołdawianie związany jest - obok emigracji ludności rosyjskiej i ukraińskiej - także z odzyskiwaniem świadomości narodowej przez rodziny zrusyfikowane w poprzednich pokoleniach.
- Flaga Mołdawii jest prostokątem podzielonym na trzy pionowe pasy, od lewej są to kolejno: niebieski, żółty i czerwony. Pośrodku żółtego pasa znajduje się herb Mołdawii, umieszczony tutaj dla odróżnienia od flagi rumuńskiej, która zawiera te same kolory (herb jest jednak tylko po jednej stronie flagi). Godło przedstawia orła z tarczą, na której wyobrażona jest głowa tura.

Historia Mołdawii:
⦁    Hospodarstwo Mołdawskie (1359-1859) - za jego pierwszego władcę uznaje się Bogdana I
⦁    Zjednoczone Księstwa (1859-1866) - unia personalna księstw Wołoszczyzny i Mołdawii
⦁    Obwód besarabski (1812-1873) - stanowiący część Imperium Rosyjskiego
⦁    Gubernia besarabska (1873-1917)
⦁    Mołdawska Republika Demokratyczna (1917-1918) - 2 grudnia 1917 Rada Krajowa przyjęła deklarację o utworzeniu Mołdawskiej Republiki Ludowej w ramach Rosyjskiej FSRR.
⦁    Besarabska SRR (1919-1920) -  republika radziecka istniejąca w latach 1919–1920, powstała z inicjatywy bolszewickich działaczy Mołdawskiej Republiki Demokratycznej, przebywających na uchodźstwie od czasu wkroczenia wojsk rumuńskich do Besarabii i przyłączenia Mołdawskiej Republiki Demokratycznej do Królestwa Rumunii. Rząd republiki nigdy nie objął faktycznej władzy nad terytorium Besarabii.
⦁    Mołdawski Obwód Autonomiczny (1924) - Mołdawski OA został utworzony 7 marca 1924 r. Tworzenie autonomicznych jednostek terytorialnych dla mniejszości narodowych było częścią polityki tzw. korienizacji, tj. przyznawania autonomii mniejszościom narodowym zamieszkującym obszary dawnego Imperium, poprzednio dyskryminowanym i rusyfikowanym przez carat. Ponadto przyznanie autonomii zamieszkującym Związek Radziecki Rumunom i wydzielenie spośród nich grupy mającej być nowym narodem – Mołdawian, było wstępem do opanowania przez ZSRR Besarabii – części ówczesnej Rumunii, która w latach 1812-1917 stanowiła część Rosji.
⦁    Mołdawska ASSR (1924-1940) - Obwód istniał niespełna rok – już 12 października 1924 r. zmieniono status tej autonomicznej jednostki administracyjnej – podniesiono jej rangę i poszerzono zakres autonomii, tworząc Mołdawską Autonomiczną Socjalistyczną Republikę Radziecką. Wyodrębnienie tej republiki miało być wstępem do przyłączenia w przyszłości Besarabii – części terytorium Rumunii, która do czasów I wojny światowej należała do Cesarstwa Rosyjskiego.
⦁    Mołdawska SRR (1940-1991) - powstała 2 sierpnia 1940 r. W jej skład weszła większość ziem przyłączonych w 1940 r. do ZSRR kosztem Królestwa Rumunii, oraz około połowy obszaru istniejącej od 1924 r. na wschodnim, należącym do ZSRR, brzegu Dniestru Mołdawskiej Autonomicznej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej
⦁    Republika Mołdawii - Mołdawska SRR niepodległość jako Republika Mołdawii ogłosiła 23 maja 1991 r., zaś wkrótce potem jej leżące na wschodnim brzegu Dniestru ziemie, stanowiące tereny dawnej Mołdawskiej Autonomicznej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej ogłosiły niepodległość jako Naddniestrzańska Republika Mołdawska.


Ostatnio zmieniony przez Mołdawia dnia Nie Maj 22, 2016 1:01 pm, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry Go down
Gość
GośćPisanieTemat: Re: Mołdawia się wita   Nie Lut 14, 2016 1:06 am

Akceptuję!
Powrót do góry Go down
Gość
GośćPisanieTemat: Re: Mołdawia się wita   Nie Lut 14, 2016 6:18 pm

Akcept:3
Powrót do góry Go down
 
Mołdawia się wita
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1
 Similar topics
-
» Seś się wita, ahoy!
» Za flaszkę rakiji będę grzeczny(może) - Serbia wita (w końcu po kłopotach z lapkiem zrobione)

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
 :: Przewodnik :: Karty Postaci-
Skocz do: